2 Mayıs 2016 Pazartesi

Mahalleden Arkadaşlar- Selçuk Aydemir


Kitap okumaktan uzaklaştığım zamanlarda akıcı ve eğlenceli kitaplar okumaya gayret ederim. Bu kitap ta böyle bir dönemimde elime aldıklarımdan birisiydi. İşler Güçler, Çalgı Çengi ve Düğün Dernek gibi dizi ve filmlerin senaristi Selçuk Aydemir’in yazdığı ilk kitap Mahalleden Arkadaşlar beni çok güldürdü. 

Kitapta beni etkileyen iki şey vardı, birisi yazarın Ferhan Şensoy için yazdığı ön yazı, hayranlığını böyle güzel ifade etmiş olması, diğeri de kitabın bütün telif gelirinin Koruncuk Vakfı'na bağışlanmış olması. Sırf bu sebepten bu kitabı alıp okumak gerekiyor.

Yaşları 9 ile 11 arası değişen ve Küçükçekmece’de çete kurmaya çalışan Selçuk ve Arkadaşlarının diğer çete lideri İsmet’e karşı olan savaşlarından bahsedilmekte. Selçuk ve çetesinde kas gücü sıfıra yakın ancak Selçuk’un çok kurnaz bir zekâsı var, planlar, para kazanma yolları vs. derken kitabı okurken kahkaha attığınızı fark ediyorsunuz. 

Ben kitabı biraz Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler kitabındaki karakterlere benzettim, sanırım haşarı ve akıllı çocukları konu alan kitaplara bayılıyorum.


Selçuk Aydemir listemdeki yazarların arasına girdi bile, okuru bol olsun… 

1 yorum:

  1. Çok güzel bir yazı olmuş kitap bende merak uyandırdı =)

    YanıtlaSil