16 Mart 2015 Pazartesi

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

 


Kitap Kardeşliği Mart ayı için seçilen ve benim de okunacaklarımın arasında olan bu kitap beni gerçekten etkiledi. Özellikle önyargıları üzerine kurulu olan kitabın içinde ırkçılık, ötekileştirme ve suçlama gibi kavramlar küçük bir kızın azından anlatıldığı için daha da etkileyici olmuştu. Hele ki bu kitabın Amerika’daki buhran zamanlarında yazılıdğı hesaplanırsa, aynı zamanda cesur da bir roman olduğu söylenebilir. İnternette yaptığım araştırmada yazarın biraz da otobiyografi tarzında bu kitabı yazdığını öğrendim. Harper Lee’de romanın başkarakteri Scout gibi küçük bir kasabada büyümüş ve babası avukatmış, romanda geçen zenci adamın yargılanması da aynen onun hayatında da gerçekleşmiş. En sevdiğim karakter ise Atticus yani babalarıydı, adam tam bir bilge ve sanırım herkesin gelecekte olmak istediği ebeveyn örneğidir.
Altını çizdiklerim;
Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.
İnsanın hiçbir şekilde değiştiremeyeceği koşullarda yalan söylemesi gerekir.
Arka Kapaktan;
1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.
Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor.
Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliğiyle ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.
"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."

4 yorum:

 1. Kitaba bir türlü konsantre olamıyorum ; acayip güzel gidiyor ama okuduğumda hiç vakit bulamıyorum,ama bu hafta bitireceğim :) gerekirse iş çıkışı bir cafeye gidip okuyacağım :) Scout kız değil mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap ortalarına doğru daha keyifli oluyor..scout kız evet :)

   Sil
  2. Kitabı bitirdim,filmi de izledim.
   Bir adet Atticus lütfen :)
   Tekrardan çok teşekkür ederim sana

   Sil
  3. filmini ben daha izleyemedim... Atticus hepimizin hayali sanırım :) sevgilerimle...

   Sil