28 Ağustos 2014 Perşembe

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: Su - Buket UzunerBuket Uzuner benim twitter’dan da takip ettiğim yazarlardandır. Kendisinin özellikle çevreye ve yunus parklarına karşı olan kampanyalardaki aktif rolleri ile gönlümü fethettiğimi söylemeden geçmek istemiyorum. Su romanının içinde çevre ile ilgili anektodlar olacağına emindim ve hiç yanılmadığımı daha ilk sayfalarda anladım. Kitap bir polisiye olmasına rağmen, içinde bahsi geçen başka kitaplar, beyitler,  efsaneler ve masalların büyüsüne kapılarak okumaya devam ettiğiniz ve sonunu merakla beklediğiniz bir roman olmuş. Buket Uzuner’in edebi dili sizi sıkmadan sürüklemekte, özellikle dinler arası farklılıklar, ayrımcılık üzerine yaptığı yorumlara bayıldım, çevreye ve doğaya ve özellikle suya bakış açımı değiştiren bende farkındalık yaratan bir kitap oldu. Kitabın ana karakteri Defne Kaman bu sefer başka bir maceraya yelken açtı, yeni kitabın adı Toprak... Tabi ki raflarda yerini alır almaz bir kopya edineceğim.
Arka Kapaktan;
Buket Uzuner'in, bugün Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞ'ten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMAN'IN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı 'SU' çıktı!..
Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman'ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.
Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık'a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.

1 yorum:

  1. Geçen sene tatilde bu kitabı okumam çok güzel bir tesadüf olmuştu! Buket Uzuner'i severim ama İstanbullular kitabını çok mesaj kaygılı bulmuş,yarım bırakmıştım :)

    YanıtlaSil