16 Temmuz 2014 Çarşamba

Romantik İroni - Tuba Akyol


Habersiz bir şekilde tarafıma gönderilen kargoyu açtığımda içinden yazarından imzalı bu kitap çıkmıştı. Kitaptan daha güzel hediye olamayacağını düşünen birisine hem de yazarı adıma imzalamışsa tadından yenmezdi. Romantik İroni kadın erkek ilişkileri üzerine yazılmış bir çok kitaptan farklı olarak çok samimi ve sizi yormayan bir kitap. Biraz gerçek, biraz kurgu olduğunu düşündüğüm bu roman sanki yazarının kısa günlüğü gibi. Okurken çok eğlendiğim bir kitaptı, adında da dediği gibi hem romantik hem de ironik bir dile sahipti. Tuba Akyol’un cümlelerini, biraz diz üstü edebiyat serilerindeki o hınzır, eğlenceli, kurnaz kadınların diline benzettim.

Özetle sevdim, sizi yormayan özellikle yaz sezonuna çok uygun bir roman.

En sevdiğim cümlelerden birisi;

“Dünden beri kime "oyun" desem, herkesin aklına önce "oyun, dolap, dalavere, hile, düzen, desise, entrika" geliyor.

"Yok," diyorum, "yakar top, istop, birdirbir... Sadece oyun."

Oyun sadece çocuklara bırakılmayacak kadar eğlenceli bir şey!”

 
Arka Kapaktan;

Yeni bir iş… o'nunla ayni evde yeni bir hayat… çocuk?

Banu'nun yeni işinin bir iyi yanı, bir de kötü yanı var: Kötü yanı, sürekli bir yerlere gitmek. İyi yanı, sürekli bir yerlere gitmek. Banu'yla birlikte Dubai'den Diyarbakır'a, Moskova'dan Urfa'ya, Cape Town'dan Van'a gezeceksiniz.

Sevgiliyle aynı evde yaşamanın pek çok iyi, pek çok kötü yanı var. Bir ilişkinin mutlu günlerini, o kadar da mutlu olmayan günlerini, kavgaları, barışmaları, kahkahadan sessizliğe, özlemden umursamazlığa, meraktan şüpheye her halini Banu'yla birlikte yaşayacaksınız:

-Aidatı yatırdın mı?

-Hı hı.

Konuşunca barışmış sayıldık. Çocuk sahibi olmanın birçok iyi yanı ama bir zamanı var: Rüyamda artık ne gördüysem, sabah panikle Deniz'i arıyorum.

-Deniz, korkunç! Çok korkunç! Ben galiba çocuk istiyorum.

-Ve bu korkunç, çünkü..?

-Çünkü… Ya çocuğum olursa?

Mutlu sonlardan sonra ne olur?

Ayrılık sevginin değil, hayat karşısında artık yan yana, omuz omuza, el ele durma arzusunun bitmesi demek. Sevgiyi bitiren, nefrete dönüştüren, ayrıldıktan sonra ayrılamamak. Milliyet gazetesinin hafta sonu eklerinde uzun yıllar köşe yazarlığı yapan, şimdi Psikeart dergisinde yazan ve Nar Kitap'ın yayın yönetmenliğini yürüten Tuba Akyol'dan maydanozun, şişme botların ve kullanma kılavuzları için kullanma kılavuzu yazılmasının faydaları, rüyalar ve oyunlar, gece hayatı ve sıkıntı, tembellik ve tembel fikirler üzerine, her şey ve hiçbir şey hakkında, sonu olmayan bir kitap.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder