20 Mart 2014 Perşembe

İçindeyim - Barış Çağrı Genç
Genç bir yazarın ilk romanını okumak beni hep heyecanlandırmıştır. Ancak İçindeyim’in yazarın ilk romanı olduğuna inanmam zor çünkü içindeki cümleler, romanın kurgusu ve akıcılığı sanki yılların tecrübesini barındırıyordu.

Kitabın konusu ise hayli ilginçti. Bilim kurgu desem değil, dram desem değil. Farklı… Selim’in başka insanların bedenlerine girerek kısa sürelerle onların hayatını yaşaması ve yolunda gitmeyen birçok şeye müdahalede bulunması ve onların iyi hayatlar yaşamalarına sebep olmaya çalışması bu arada kendi monoton hayatının aynı bıraktığı şekilde devam ediyor olması güzel bir ironiydi. En çok etkilendiğim bölüm ise felçli olan çocuğun içinde olduğu bölümdü. Sanırım romana başlamadan bir gün önce Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin düzenlediği dans gösterisi Rüya ve Maskeler’i izlemiş olmam bu bölümdeki hislerimin daha yoğun olmasına sebep oldu.

Mutsuz Aşk Vardır kitabına da küçük bir öykü ile katılan Barış Çağrı Genç’in yeni bir kitap yazdığını biliyorum, kendisi takip edilecek yazarlarım arasında yerini aldı bile...  

Arka Kapaktan;

Şu an bu kitabı tutan ellerinizin size ait olmadığını fark etseniz, ne yaparsınız? Tırnaklarınız, parmaklarınız ve avuç içiniz… Kendinizi bir anda, hiç tanımadığınız birinin bedeninde bulsanız… Üstelik bu kitabı bırakıp başka bir kitabı aldığınızda, yeni bir bedenin içine girseniz… Barış Çağrı Genç, ilk romanı “içindeyim” ile sizi fantastik ve belki de bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir maceraya sürükleyecek…

“bugünü de sayarsak dört gündür aynı bedenin içindeyim. ve bu dört gün boyunca, sürekli kendimi izledim. Komik bir cümle oldu. Şöyle demeliydim: dört gün boyunca, otuz küsur yıl içinde olduğum eski bedenimi izledim. Ama böyle konuşmak rahatsız ediyor beni. Ona, yani eski bene, az kullandığım ikinci adımla hitap edeceğim: dört gündür Mert’i izliyorum. Onu ilk gördüğüm an, sinirden zangır zangır titrediğimi itiraf edeyim. Kendime hâkim olmasam, yakasına yapışıp öldürene kadar dövecektim. Birkaç kez yanına sokuldum, konuşmak isterken midem kasıldı. Oysa beni fark etmedi bile.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder