13 Ocak 2014 Pazartesi

İki Kız Kardeş - Edith Whatron


Bu sene okuduğum kitapların arasına klasiklerden de eklemek niyetindeydim. İlk klasik olarak bu kitabı seçmiştim. Dili çok kolay olan İki Kız Kardeş,  New York’ta yaşayan, fakirlikle boğuşup bir yandan da dükkân işletmeye çalışan iki kız kardeşin hayatları evlerine bir masa saati almaları ile değişmesini anlatıyordu. Saatin satıcısı olan adam ikisinin de dikkatini çeker ve o andan sonra iki kız kardeşin arasında hayal bile edemeyecekleri ve asla gün yüzüne çıkmayan bir çekişme başlar.

Adama duydukları aşk öylesine heyecanlıdır ki gözleri gerçekleri göremeyecek kadar kör olmuştur. Ablanın duygularından feragat etmesi ve aynı zamanda için için kardeşini kıskanması ve onu eleştirdiği kısımları, kardeşin ise farkında bile olmadan onu kıskandırmaya çalışmasını heyecanla okudum.

İnsan bazen duygularının nasıl esiri olabiliyor. Kitap, kardeşlerden birisinin evlenmesi ile daha da ilgi çekici bir hale geliyor çünkü adam tam bir sahtekâr… 20.yüzyılın başlarında yazılan bu romanı okumanızı tavsiye ederim.

Arka Kapaktan;

İki Kız Kardeş'te, Amerikan edebiyatının klasikleşmiş yazarlarından Edith Wharton,20. yüzyıl başlarındaki Amerika'nın yoksul çevrelerine bir pencere açıyor. Ann Eliza ve Evelina Bunner, mütevazı dükkânlarında çalışarak hayata tutunmaya çalışan iki kardeştir. Birbirinin aynı, renksiz geçen günleri, satın aldıkları bir saatle birlikte bambaşka bir yöne çevrilir. Alman göçmeni olan saat ustası Ramy, iki kardeşin hayatlarını altüst edecek, kaçınılmaz ve trajik bir sonun temellerini atacaktır. Amerika'nın 20. yüzyıl başındaki kent yaşamının ve toplum düzeninin fon oluşturduğu bu küçük roman, başkahramanları dışında çizdiği yan karakterlerle de klasik edebiyatın önemli örneklerinden birini oluşturuyor.

2 yorum: